Jak funkcjonuje żłobek?

Jak funkcjonuje żłobek

Opublikowane 2 lata temu

Żłobek to instytucja, która ma pomóc rodzicom pogodzić opiekę nad najmłodszymi dziećmi z pracą zawodową i innymi obowiązkami. Rola takich placówek nie ogranicza się do funkcji opiekuńczej – spełniają też cele wychowawcze i edukacyjne. W jaki sposób funkcjonuje żłobek? Jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać? Czy żłobki są darmowe? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedzi w niniejszy artykule.

Na jakich zasadach funkcjonuje żłobek?

Najważniejsze odpowiedzi na pytanie, jak funkcjonuje żłobek, znajdziesz w treści Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Ze względu na obowiązujące w Polsce regulacje prawne, wszystkie żłobki – zarówno publiczne, jak i prywatne – muszą działać zgodnie z tymi samymi zasadami. Placówki, które spełnią określone ustawą standardy, mogą trafić do oficjalnego rejestru żłobków. Działalność pozostałych nie podlega kontroli organów państwowych i jest nielegalna.

Ustawodawca definiuje żłobek jako miejsce, które ma zagwarantować:

opiekę w warunkach zbliżonych do domowych (dziecko powinno czuć się bezpiecznie, otrzymać dostatecznie wiele uwagi i serdeczności),

  • zabawę z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb danego dziecka,
  • zajęcia wychowawczo-edukacyjne odpowiednie do wieku dziecka i jego rozwoju psychomotorycznego.

Szczegółowe zasady funkcjonowania każdego żłobka określa jego własny statut.

Kiedy można zapisać dziecko do żłobka?

Do żłobka możesz zapisać dziecko, które ukończyło co najmniej 20 tydzień życia, ale nie ma ukończonych 3 lat. Ewentualne odstępstwa od tej reguły może określać statut danej placówki.  Ogólne przepisy dopuszczają zaś opiekę żłobka nad dzieckiem do końca roku szkolnego, w którym ukończy 4 lata. Z tej opcji możesz skorzystać na indywidualny wniosek i w uzasadnionym przypadku – na przykład wówczas, gdy dla Twojej pociechy zabraknie miejsca w przedszkolu, a nie masz innej możliwości zapewnienia mu opieki w godzinach swojej pracy.

Czy żłobki są darmowe?

Żłobki w Polsce nie są darmowe. Dotyczy to zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych. Jeśli chcesz zapisać dziecko do żłobka miejskiego, musisz liczyć się z koniecznością uiszczania comiesięcznych opłat w kwocie kilkuset złotych. Ile kosztuje prywatny żłobek? Ponieważ tego typu placówki mają możliwość pozyskania rozmaitych dotacji, czesne wcale nie musi być wyższe niż w przypadku żłobka publicznego. Możesz też jednak spotkać się z ceną 1500-2000 zł za miesiąc. Niezależnie od tego, jaki żłobek wybierzesz, miej na uwadze, że wszystkie dysponują ograniczoną liczbą miejsc. Zapisz się odpowiednio wcześnie na listę oczekujących!  

Pamiętaj też, że żłobki to nie jedyny rodzaj placówek opiekuńczo-wychowawczych przeznaczonych dla najmłodszych dzieci. Innymi tego typu instytucjami są kluby malucha. Jeszcze do niedawna zapewniały one opiekę w znacznie mniejszym wymiarze godzin niż żłobki, więc ich oferta nie była atrakcyjna dla wszystkich. Obecnie przepis wprowadzający to rozróżnienie został uchylony. Na czym polega klub malucha? Jaka jest różnica między żłobkiem a klubem dziecięcym? Ile kosztuje klub malucha? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w innych artykułach w naszym serwisie.

Ile godzin dziecko może przebywać w żłobku?

Czas działania placówek opiekuńczo-wychowawczych jest kluczową kwestią dla rodziców pracujących zawodowo. Decyzję o tym, ile godzin dziecko może przebywać w żłobku, ustawodawca podjął z uwzględnieniem potrzeb osób pracujących na pełen etat. Standardowo jest to 10 godzin. W szczególnych przypadkach, na indywidualny wniosek rodziców, czas opieki nad dzieckiem może zostać wydłużony. Chcąc skorzystać z takiej możliwości, musisz uiścić dodatkową opłatę za każdą rozpoczętą godzinę pobytu malucha w placówce.

Jak wygląda karmienie dzieci w żłobku?

Kwestię karmienia dzieci w żłobku regulują aktualne normy żywienia, opracowywane przez Instytut Żywności i Żywienia. Zarówno publiczne jak i prywatne placówki mają obowiązek zapewnić najmłodszym wyżywienie zgodne z wymogami określonymi dla ich grupy wiekowej. Dzienne wyżywienie obejmuje 4 posiłki – śniadanie, II śniadanie, obiad i podwieczorek. Pracownicy żłobków najczęściej chętnie współpracują z rodzicami swoich podopiecznych i uwzględniają ich sugestie co do sposobu czy czasu podawania posiłków.

Posiłki często przygotowywane są na terenie placówki. Część żłobków korzysta z usług firm cateringowych. W każdym przypadku nad jadłospisem czuwa dietetyk dziecięcy. Dba o to, by dzieci były żywione zgodnie z ogólnymi normami, ale też uwzględnia ich indywidualne potrzeby. Wiele placówek przygotowuje specjalne menu dla małych alergików czy wegetarian. Niemowlęta mogą być karmione dostarczonym do żłobka mlekiem matki. Placówka musi zapewnić warunki odpowiednie do jego przechowywania. 

Jak funkcjonuje żłobek
Jak funkcjonuje żłobek?

Jak śpią dzieci w żłobku?

Podobnie jak w przypadku posiłków, placówki opiekuńczo-wychowawcze mają obowiązek zapewnić maluchom miejsce na drzemkę. To, jak śpią dzieci w żłobku, zależy głównie od ich wieku. Najmłodsze – tyle, ile potrzebują, starsze mają stałe wyznaczone pory wypoczynku. Ile trwa drzemka w żłobku? Tej kwestii nie regulują przepisy, ale zazwyczaj dwie godziny.

Do wieku dzieci dostosowane są także miejsca do spania. Najmłodsze mogą spać w bujaczkach lub w wózkach. Starsze mają zwykle leżaki. Każde dziecko ma własne, stałe miejsce do spania i oznakowaną pościel. Przepisy sanitarno-lokalowe regulują takie kwestie, jak jakość leżanek, odległość, jaka musi je dzielić ze względów higienicznych, czy temperatura powietrza panująca w pomieszczeniu.

Kiedy dziecko nie nadaje się do żłobka?

Poszczególne żłobki mogą mieć określone statutem kryteria naboru. Zwykle jednak – w miarę dostępności miejsc – przyjmują wszystkich dzieci w odpowiednim wieku. Dziecko nie nadaje się do żłobka przede wszystkim wtedy, gdy cierpi na poważne choroby, które sprawiają, że wymaga szczególnej, indywidualnej opieki. Przeciwskazaniem mogą być także zaburzenia rozwojowe (np. ze spektrum autyzmu), które utrudniają funkcjonowanie w grupie. 

O tym, czy Twoje dziecko nadaje się do żłobka, zapewne przekonasz się dopiero wówczas, gdy zacznie do niego uczęszczać. Zasadność korzystania z usług placówki rozważ wówczas, gdy okaże się, że maluch ma niską odporność i większość czasu spędza w domu z powodu kolejnych infekcji. Zapewnienie mu opieki w warunkach domowych może okazać się bezpieczniejsze zarówno dla niego, jak i dla innych dzieci. Pedagodzy sugerują też zwykle, by wypisać ze żłobka dziecko, które nie zaadaptowało się do nowego środowiska po 2-3 miesiącach.

Czy warto posłać dziecko do żłobka?

Placówki opiekuńczo-wychowawcze są nieocenioną pomocą dla rodziców, którzy nie mają innej możliwości zapewnienia swoim pociechom opieki w czasie, gdy sami nie mogą jej sprawować. Jeśli możesz rozważyć inne opcje, być może zastanawiasz się, czy warto posłać dziecko do żłobka. Zdecydowanie tak! 

Już samo przebywanie w żłobku, a w szczególności – w grupie rówieśniczej, to dla dziecka okazja do nowych doświadczeń, które stymulują jego rozwój. Maluch uczy się samodzielności, rozwija kompetencje społeczne, zyskuje pewność siebie. Żłobki oferują szereg zajęć, które mają walory edukacyjne. Dzięki nim dzieci doskonalą swoje zdolności motoryczne, językowe, poznają świat kultury czy przyrody, a także zdobywają szereg praktycznych umiejętności.

Przeczytaj też:

Poszukujesz żłobek lub przedszkole w swojej okolicy?

Copyright ©2024 by Placówkowo