Ile kosztuje prywatny żłobek?

Opublikowane 5 miesięcy temu

Żłobek to placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci od 20 tygodnia do 3 roku życia. Dzięki tej instytucji wielu młodych rodziców ma szansę powrócić do normalnej aktywności zawodowej, nie czekając, aż ich pociecha osiągnie wiek, w którym może zostać objęta opieka przedszkolną. Ci, jednak, którzy mogą pozwolić sobie na bezpłatny urlop wychowawczy, zastanawiają się niekiedy  nad zasadnością podejmowania pracy w przekonaniu, że znaczną część zarobków będą musieli przeznaczyć na opłaty za żłobek. Czy żłobki rzeczywiście są drogie? Z jakimi opłatami spotkasz się w placówkach publicznych, a ile kosztuje żłobek prywatny? 

Czy istnieją darmowe żłobki?

Jeśli nigdy wcześniej nie interesował Cię ten temat, możesz sądzić – tak jak wiele osób – że instytucjonalna opieka nad maluchami finansowana jest w Polsce z środków publicznych (podobnie jak np. edukacja przedszkolna). Czy żłobki są darmowe? Co do zasady – nie. Zgodnie z treścią Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, rodzice są zobowiązani do ponoszenia opłat za pobyt oraz wyżywienie dzieci w żłobku. Wiele placówek korzysta jednak z rozmaitych dotacji, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na znaczne obniżenie czesnego. W takich przypadkach rodzice płacą wyłącznie za wyżywienie dla dziecka. Korzystnych warunków cenowych możesz spodziewać się we wszystkich placówkach miejskich i gminnych – dotowanych przez odpowiednie organy samorządu terytorialnego.

Jak funkcjonuje żłobek prywatny? Wbrew pozorom nie musi bazować wyłącznie na środkach pozyskiwanych od rodziców. Niepubliczne placówki także mogą korzystać z dofinansowań, podobnie zresztą jak działające na podobnej zasadzie kluby dziecięce (o tym, na czym polega klub malucha, przeczytasz w innych artykułach w naszym serwisie). W efekcie ceny prywatnych placówek niekiedy nie odbiegają od tych, z którymi spotkasz się w instytucjach publicznych, a czasem są niższe. Jednocześnie komercyjne miejsca w prywatnym żłobku mogą kosztować nawet 2000 zł miesięcznie. Konkurujące ze sobą na wolnym rynku placówki starają się bowiem wyróżnić atrakcyjnością oferty, oferując np. naukę gry na instrumentach, dogoterapię albo wyjątkowo nowoczesne wyposażenie placu zabaw. To zaś podnosi koszty utrzymania żłobka.

Ile kosztuje prywatny żłobek
Ile kosztuje prywatny żłobek?

Czy kluby dziecięce są tańsze niż żłobki?

Mówiąc o cenach żłobków, warto napisać także o ofercie wzmiankowanych już klubów dziecięcych. To placówki o takim samym profilu działalności jak żłobki, choć ustawa regulująca zasady opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 stawia wobec nich nieco mniej wymagań. W związku z tym kluby malucha często mogą pozwolić sobie na zaproponowanie nieco niższych opłat

Jaka jest różnica między żłobkiem a klubem dziecięcym? Przede wszystkim taka, że można zapisać do nich dziecko dopiero wówczas, gdy ukończy rok życia. Ponieważ kluby dziecięce nie przyjmują niemowląt i zwykle są mniej liczebne niż żłobki, nie mają obowiązku zatrudniania pielęgniarki lub położnej. Historycznie taki placówki działały tylko 5 godzin dziennie, więc niektóre do dziś – mimo wydłużenia ich pracy do 10 godzin – funkcjonują w systemie zmianowym.

To, ile kosztuje klub malucha, zależy od jego oferty, lokalizacji, pozyskanych dotacji i kilku innych czynników. Placówki, które oferują wyjątkowo wysoki standard usług, niejednokrotnie są droższe niż niejeden prywatny żłobek. Średnia wysokość czesnego w klubach dziecięcych (reguła ta nie dotyczy innych kosztów) jest jednak nieco niższa niż w przypadku żłobków. 

Jakie są ceny żłobków w największych polskich miastach?

Cenę publicznych żłobków w poszczególnych polskich miastach określają uchwały rady miejskiej. Oznacza to, że w każdej publicznej placówce w danej miejscowości obowiązują jednakowe opłaty. Jeśli zaś chodzi o ceny prywatnych żłobków, to o ich wysokości – zgodnie z zasadami wolnego rynku – decydują właściciele placówek. Za komercyjne miejsce w żłobku zapłacisz nawet trzykrotnie więcej niż w żłobku publicznym. Jednocześnie jednak, jeśli wybierzesz dla dziecka placówkę prywatną, możesz korzystać z rozmaitych dotacji.

Rodzice mogą zawnioskować do ZUS o tzw. żłobkowe – dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w kwocie do 400 zł miesięcznie. Nie jest to jedyna z rządowych form wsparcia dla rodzin. Warto też zainteresować się np. świadczeniem RKO. Wiele prywatnych żłobków oferuje miejsca częściowo dotowane przez miasto. Mogą ubiegać się o nie rodzice, którzy spełniają określone warunki – dotyczące np. miejsca zameldowania czy dochodu na jednego członka rodziny. Dofinansowane obniża czesne do poziomu porównywalnego z cenami w placówkach publicznych. 

Ile kosztuje prywatny żłobek w Warszawie?

Opłata za miesięczny pobyt dziecka w warszawskim prywatnym żłobku to średnio 1500 zł. Na podstawie tzw. warszawskiego bonu żłobkowego przysługuje Ci zniżka w kwocie 400 zł. Koszt dziennego wyżywienia to około 15 zł. Warszawa jest pierwszym w Polsce miastem, które w 100% finansuje opiekę w żłobkach miejskich. Wykupuje też miejsca w placówkach prywatnych. Jeśli mieszkasz i płacisz podatki w stolicy, w niektórych niepublicznych żłobkach poniesiesz jedynie koszty wyżywienia.

Ile kosztuje prywatny żłobek w Wrocławiu?

Za komercyjne miejsce w prywatnym żłobku we Wrocławiu zapłacisz około 1400 zł. Średni koszt dziennego wyżywienia to 18 zł. W większości placówek dostępne są miejsca dofinansowane przez miasto. Aktualnie dopłata ta to aż 680 zł miesięcznie. Oznacza to, że prywatny żłobek we Wrocławiu może kosztować niewiele więcej niż za publiczny, gdzie czesne wynosi obecnie 628,20 zł. Należy doliczyć do niego opłatę za posiłki w kwocie 8 zł.

Ile kosztuje prywatny żłobek w Poznaniu?

O dotowane miejsca w prywatnych żłobkach ubiegać się mogą także mieszkańcy Poznania. Jeśli spełniasz warunki określone uchwałą Rady Miasta, w wielu placówkach uzyskasz 500 zł upustu od ceny za miejsce komercyjne. Średnie czesne w poznańskich żłobkach to obecnie 1400 zł, a koszt dziennego wyżywienia – 16 zł. Tymczasem miesięczna opłata za żłobek publiczny w Poznaniu wynosi  661,35 zł. Za posiłki dla swojej pociechy zapłacisz w takich placówkach jedynie 6 zł.

Ile kosztuje prywatny żłobek w Krakowie?

Prywatne żłobki w Krakowie należą do najdroższych w Polsce. Przeciętne czesne to 1650 zł. Dodatkowo za wyżywienie zapłacisz średnio 16 zł dziennie. Podobnie jak w innych miastach, w niepublicznych żłobkach są także miejsca dotowane przez miasto w kwocie 1,70 zł za godzinę opieki nad dzieckiem. Oznacza to zniżkę 700-800 zł w miesiącu. Co ciekawe, opłata za krakowski żłobek publiczny jest relatywnie niska – 299 zł miesięcznie. Dzienne wyżywienie kosztuje 10 zł.

Ile kosztuje prywatny żłobek w Gdańsku?

Jeśli mieszkasz i rozliczasz podatki w Gdańsku, możesz ubiegać się o bon żłobkowy na kwotę do 500 zł. O tyle pomniejszone zostanie czesne za niepubliczny żłobek dla Twojego dziecka. Przeciętna wysokość miesięcznych opłat w takich gdańskich placówkach to 1400 zł. Za dzienne wyżywienie zapłacisz około 15 zł. Cena prywatnego żłobka w Gdańsku może być zatem porównywalna z opłatą za żłobek publiczny, która obecnie wynosi 707 zł (+10 zł za dzienne wyżywienie).

Ile kosztuje prywatny żłobek w Łodzi?

Na tle placówek w innych wielkich miastach prywatne żłobki w Łodzi są dość tanie. Za miesięczny pobyt dziecka w placówce zapłacisz średnio 1250 zł (dzienna stawka żywieniowa to około 17 zł). Trudniej za to znaleźć placówki z miejscami dotowanymi. W łódzkich żłobkach można korzystać np. z dofinansowania w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (500 zł). Za miejsce w placówce publicznej uiścisz miesięczną opłatę 698 zł (dodatkowo 6-7,5 zł za dzienne wyżywienie).

Ile kosztuje prywatny żłobek w Szczecinie?

Program dotacji miejsc w prywatnych żłobkach obecnie nie jest realizowany również w Szczecinie. Jeśli jesteś mieszkańcem tego miasta, możesz skorzystać z rządowych form dofinansowania dla rodzin („żłobkowego”, RKO). Wysokość przeciętnego czesnego to 1200 zł. Często ujęte są w nim koszty wyżywienia. Może też kosztować około 14 zł dziennie. Za miesięczny pobyt dziecka w szczecińskim żłobku publicznym zapłacisz za to tylko 464,17 zł (+8,5 zł za dzienne wyżywienie).

Ile kosztuje prywatny żłobek
Ile kosztuje prywatny żłobek?

Inne koszty prywatnych żłobków

Posyłając dziecko do prywatnego żłobka, musisz liczyć się z dodatkowym kosztem w postaci opłaty rezerwacyjnej, którą uiszcza się co rok. Wpisowe jest bezzwrotne i wynosi przeciętnie 400-600 zł. Wpłata tej kwoty przed początkiem roku szkolnego gwarantuje maluchowi miejsce w placówce. Żłobki przeznaczają takie środki na opłatę ubezpieczenia NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), a także na pomoce dydaktyczne czy materiały higieniczne dla dziecka.

Dodatkowym kosztem może być też opłata za pobyt dziecka w żłobku poza standardowymi godzinami jego pracy. Czesne standardowo obejmuje usługi placówki w wymiarze 10 godzin dziennie. Możesz jednak wnioskować o dłuższy czas opieki nad swoją pociechą. Wówczas za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w żłobku zapłacisz dodatkowo kilkadziesiąt złotych.

Jednocześnie w żłobkach – tak prywatnych, jak i publicznych – możesz liczyć na rozmaite zniżki, nie tylko z tytułu rządowych czy gminnych dotacji. Większość placówek udziela rabatów, gdy zapisujesz rodzeństwo swojej pociechy. Żłobki przewidują też upusty dla dzieci niepełnosprawnych czy dla samotnie wychowujących swoją pociechę rodziców. W wielu miejscach  honorowana jest Karta Dużej Rodziny.

Przeczytaj też:

Poszukujesz żłobek lub przedszkole w swojej okolicy?

Komentarze

Copyright ©2024 by Placówkowo