Skuteczna reklama przedszkola w Internecie

Skuteczna reklama przedszkola w Internecie

Opublikowane 6 miesięcy temu

Obecność w Internecie – klucz do sukcesu dla przedszkoli

W erze cyfrowej każdy żłobek i przedszkole musi być widoczne online. Szczególnie prywatne przedszkole, które nie będzie promowane z pieniędzy publicznych. Obecność w Internecie to podstawa, ponieważ właśnie tam rodzice rozpoczynają poszukiwania najlepszego miejsca dla swoich maluchów. Efektywna reklama przedszkola w sieci jest więc niezbędna, by wyróżnić się na tle konkurencji, przyciągnąć uwagę rodziców i jednocześnie nie zbankrutować. Dlaczego skuteczna reklama przedszkola w Internecie jest tak ważna?

Rodzice szukają więcej niż tylko edukacji i opieki dla swoich dzieci. Dążą do znalezienia społeczności i otoczenia sprzyjającego rozwojowi. Tutaj do gry wchodzi efektywna i strategiczna reklama cyfrowa. W czasach, kiedy każde poszukiwanie zaczyna się od zapytania, ważna jest widoczność w wynikach wyszukiwarek i na platformach społecznościowych. Te działania niestety często są drogie, ponieważ płacimy za kliknięcia lub wyświetlenia, a nie daje nam gwarancji, że rodzic faktycznie będzie zainteresowany naszą placówką. W dalszej części artykułu przeanalizujemy wszystkie obecnie dostępne sposoby marketingu Internetowego. Rozważymy wszystkie za i przeciw. Na koniec podpowiemy jak najmądrzej reklamować przedszkole.

najskuteczniejsza forma reklamy dla przedszkola
Skuteczna reklama przedszkola w Internecie

Google Ads: Twoje przedszkole na szczycie wyników wyszukiwania

Wyobraź sobie rodzica wpisującego „Przedszkole Warszawa” i twoja placówka pojawia się jako pierwsza – to moc Google Ads. Dzięki strategicznym ofertom słów kluczowych i angażującej treści ogłoszeń, twoje przedszkole może dominować w wynikach wyszukiwania, przyciągając kluczowe kliknięcia od zainteresowanych rodziców. Tutaj jednak pojawia się kilka wyzwań. Aby poprawnie ustawić kampanię Google Ads w Search trzeba spędzić przynajmniej kilkadziesiąt godzin na naukę panelu reklamowego, by prowadzić kampanię w skuteczny sposób. By kampania była skuteczna musimy wdrożyć dokładny keyword research i mieć dedykowaną, dobrze zoptymalizowaną stronę internetową, by kliknięcia były tańsze. Tańsze kliknięcia? No właśnie, za każde kliknięcie w Google Ads płacimy. Ile? W zależności od frazy i miasta. Stawka kosztu kliknięcia waha się między 4 zł a 10 zł. Możemy więc spokojnie uśrednić że jeden klik będzie kosztował nas nie całe 7 złotych. Niestety, reklamy płatne mają to do siebie, że stawka wciąż może rosnąć. Kampanię trzeba stale doglądać, optymalizować – co kosztuje nas masę czasu. Oczywiście, kampanię można zlecić agencji, ale obsługa miesięczna zaczyna się od 800 zł  + koszt kliknięcia. Wychodzi drogo. Średnio co 100 kliknięć można spodziewać się kontaktu ze strony rodzica, który faktycznie jest zainteresowany. Przyjmując więc założenia, że obsługa agencji kosztuje 800 zł a koszt kliknięć wyniósł 700 zł, koszt pozyskania jednego ZAINTERESOWANEGO rodzica to około 1 500 zł. Nie ma jednak gwarancji że zainteresowany rodzic zdecyduje się do nas dziecko zapisać. 99% kliknięć to kliki rodzica w trakcie robienia researchu placówek z okolicy. Dlatego tak ciężko jest złapać ten 1 klik który przełoży nam się z realny zapis.

SEO: Przedszkole w organicznych wynikach wyszukiwania

Optymalizacja wyszukiwarek (SEO) nie jest sprintem – to maraton. Optymalizując swoją stronę internetową pod kątem odpowiednich słów kluczowych, takich jak „przedszkole”, „przedszkole wrocław” i „przedszkole montessori”, oraz zapewniając dobry stan techniczny strony, zwiększasz szanse na wyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania, sprawiając, że twoje przedszkole ma większą szansę zostać zauważone i wybrane. Jak to wygląda w praktyce? Musimy mieć dobrze napisaną stronę Internetową z punktu widzenia technicznego (szybka, spełniające wszystkie widzimisię Google jak brak blokady renderowania JS/CSS i inne techniczne papki) co swoje kosztuje. Ceny startują od 1 500 zł i kończą się nawet na 10 000 zł w zależności od funkcjonalności. Następnie musimy mieć odpowiednie treści pod Google, które muszą spełniać wiele wyśrubowanych wymogów, podobnie jak w części technicznej. To podstawy, teraz dopiero strona jest gotowa do właściwego pozycjonowania! Audyt SEO, optymalizacja treści pod słowa kluczowe i na koniec link building z monitoringiem czy wszystko idzie w dobrą stronę. Jeśli realnie chcemy znaleźć się na pierwszej stronie Google na wysoce konkurencyjne frazy jak „przedszkole warszawa„, „przedszkole językowe” czy chociażby nieco łatwiejsze jak „przedszkole leśne” musimy się liczyć z kosztem miesięcznym na SEO między 2 000 a 5 000 zł miesięcznie i pierwsze wyniki jesteśmy w stanie zobaczyć po około 3 miesiącach zakładając, że wszystko idzie dobrze. Następnie, po wbiciu się na pierwszą stronę, rozpoczyna się wielomiesięczna walka o top3. W międzyczasie Google publikuje nowe algorytmy, które wymuszają zmiany na stronie i profilu linków. Trzeba mocno śledzić temat, by nie wypaść z podium, a specjalistyczne agencje, które robią TO DOBRZE kosztują dużo. Dlaczego? Bo mamy jedne wyniki wyszukiwania (nie licząc lokalnych wyszukań wizytówek) a Placówek w Polsce jest DUŻO. Zatem tutaj nie płacimy za kliknięcia, są one totalnie za darmo, ale by je uzyskać musimy dużo zapłacić za know-how, które niestety w branży SEO bywa zróżnicowane co może prowadzić do nadużyć takich jak brak wyników po kilku miesiącach przy wysokiej inwestycji pieniężnej.

Marketing treści: Ustanawianie twojego przedszkola jako lidera edukacyjnego

Tworzenie przemyślanych postów na blogu, angażujących newsletterów i pomocnych przewodników może wyróżnić twoje przedszkole jako autorytet w dziedzinie wczesnej edukacji. Wysokiej jakości treść nie tylko poprawia SEO twojej strony, ale może być również udostępniana na kanałach społecznościowych, docierając do szerszej publiczności i budując zaufanie wśród rodziców. Brzmi świetnie ale… kto ma na to czas? Prowadzisz placówkę, w której dzieje się BARDZO dużo. Pracownicy, rodzice, dzieci, elementy makro- i mikroekonomiczne, więc z pewnością masz czas na Content Marketing! 😉 Niestety, realia są takie, że nawet mając wystarczającą wiedzę, by tworzyć ekspercki content to na 100% brakuje na to czasu. Możemy więc wynająć do tego dedykowanego copywritera, który się w temacie specjalizuje. Koszt stworzenia jednego eksperckiego artykułu to około 1 000 złotych. Następnie musimy go opublikować u nas na stronie i zakładając, że nasza strona jest super pod kątem SEO (patrz akapit o SEO i jego koszty) to artykuł faktycznie ma szansę gdzieś wysoko w Google się pojawić. Trzecia, może druga strona. Znacie ten dowcip? Gdzie najłatwiej schować trupa po morderstwie? Na drugą stronę Google, nikt tam nie zagląda 😉 Aby wpis znalazł się na pierwszej stronie musimy inwestować pieniądze w SEO i pilnować, by raz wbity na pierwszą stronę tam pozostał i robił nam robotę. Lub komuś za to zapłacić. Można też taki artykuł wrzucić na nasze Social Media, tylko najpierw trzeba je: po pierwsze mieć, a po drugie zapłacić, by dotrzeć do naszej grupy docelowej (o tym opowiem za chwilkę). Oczywiście, wrzucony post na profil naszego przedszkola prywatnego organicznie poniesie się wśród naszych followersów, ale jego dotarcie nie przekroczy 30%, bo FB/Instagram/Twitter/LinkedIn i inne platformy SM mają mądre algorytmy, by organicznie nie rozszedł się za daleko i by im zapłacić za dotarcie do własnej bazy followersów. Czy wspominałem jeszcze, że trzeba wymyślić dobre tematy artykułów eksperckich, by rodziców zainteresować? 😉 

Media społecznościowe: Łączenie się z twoją społecznością

Platformy takie jak Facebook czy Instagram umożliwiają przedszkolom prezentowanie ich unikalnej kultury, wydarzeń specjalnych i historii udanych absolwentów, tworząc emocjonalne połączenie z potencjalnymi nowymi rodzinami. To przestrzeń dla wirtualnej poczty pantoflowej – najmocniejszego rodzaju rekomendacji. Prowadzenie Social Media to ważna aktywność nie tylko z punktu widzenia relacji z rodzicami dzieci uczęszczających do placówki, ale również przyszłych, zainteresowanych rodziców. Niestety, prowadzenie SM jest bardzo czasochłonne i, o ile jest „darmowe”, to bez sięgnięcia do portfela nie pozwoli nam skutecznie dotrzeć do nowych odbiorców. Posłużmy się dla przykładu najczęściej używaną platformą przez placówki edukacyjne – Facebook. Facebook ma w sobie zaszyty algorytm pozwalający dotrzeć ORGANICZNIE do około 30% wszystkich osób, które nas obserwują. Aby dotrzeć do reszty, trzeba promować posty. Promowanie postów to, pisząc wprost, płacenie za dotarcie do tysiąca osób (wyświetlenie postu) lub płatność za kliknięcie/reakcję/odtworzenie video.

Przy pozyskiwaniu nowych rodziców działania organiczne najczęściej nie mają wielkiego sensu, nie wychodzimy daleko poza nasz follower base nawet jak często nas lajkują, komentują i szerują. Trzeba zapłacić. Ile? To zależy od efektów, które chcemy uzyskać. Tutaj podobnie jak w przypadku Google Ads czy SEO zawsze dobrze jest wesprzeć się pomocą specjalisty z agencji marketingowej lub freelancera, by uniknąć kosztownych błędów. Jaki jest najczęściej popełniany błąd właścicieli placówek przy ustawianiu FB Ads na własną rękę? Używają oni uproszczonego menadżera reklam, który jest na tyle prosty, że bezużyteczny. I tak na przykład przedszkole z Krakowa reklamuje się wyświetlając się rodzicom w Poznaniu. Geolokalizacja to najczęstszy błąd, ale jest ich znacznie więcej, bo np. w jaki sposób masz pewność, że wyświetlasz się rodzicowi? Rodzicowi, którego stać na prywatna placówkę? Rodzicowi, który ma przedszkolaka w domu? Tutaj jest dużo know-how, który dobrze mieć, by nie generować pustych wyświetleń i kliknięć w reklamach Facebook dla Przedszkola. Wracając jednak do kosztów. Cena kliknięcia (bo taką formę reklamy będziemy chcieli użyć w przypadku pozyskiwania zainteresowanych rodziców) waha się między 2 a 10 złotych. Daje nam to średnio 6 złotych za kliknięcie. Agencja marketingowa, która nie tylko umie ustawić reklamę na FB, ale potrafi zrobić to dobrze ponownie, będzie kosztowała około 800 zł miesięcznie. Zakładając, że będziemy chcieli pozyskać 200 klików to daje nam to 2 000 zł. W przypadku Facebooka przyjął bym podobny współczynnik konwersji 0.5%. Co oznacza że na 200 klików uzyskamy 1 rodzica. Tylko w odróżnieniu od Google, gdzie rodzic SZUKA (czyli ma potrzebę) tak na FB wyświetlamy się po prostu rodzicowi (zakładając, że reklama jest super dobrze ustawiona), który ma dziecko w wieku przedszkolnym. Ale czy on jest zainteresowany? Czy on szuka? Czy w tej chwili jest w ogóle w nastroju na myślenie o temacie przedszkola dla swojego dziecka? Tego nie wiemy.

jak reklamować przedszkole w Internecie
Skuteczna reklama przedszkola w Internecie

Zaangażowanie lokalne: Więcej niż tylko obecność online

Media Społecznościowe to broń obosieczna. Łatwo tam narobić zasięgi za pieniądze, ale jeden zrażony do nas rodzic (często nie słusznie!) może narobić nam dużo dymu. Drugą najskuteczniejszą formą marketingu na Facebooku to szeptanka na dedykowanych lokalnych grupach. Grupy typu „opinie o przedszkolach Warszawa”, gdzie jeden rodzic pyta o konkretną placówkę lub grupę placówek a rodzice wypowiadają się na ich temat. I tutaj jest to ryzyko. Rodzice maja tendencję być bardzo krytycznymi. Często, pomimo że ich dzieci do konkretnej placówki nie uczęszczały, piszą negatywnie o np. rozmowie telefonicznej z osobą odpowiedzialną za rekrutację. Opinie są „od Sasa do lasa”. Jedni bronią, inni negują a trzeci popcorn wcinają i dobrze się bawią. Na tego typu grupach można próbować robić sobie szeptankę udając rodzica, albo wprost zareklamować placówkę płacąc adminowi sowity worek złotówek za jeden post. Taka forma reklamy jest różnie przyjmowana. Widziałem nieraz przypadek, gdzie na pewnej grupie warszawskiej admin kasował 1000 zł za post „reklamowy”, a następnie pod postem 80% komentarzy była negatywna jak bardzo reklamowanie się na grupach jest słabe itp. Jedna taka zadyma na lokalnej grupie może odstraszyć rodziców. Oczywiście jest też szansa, że rodzice zignorują post lub trafi się akurat jakiś rodzic, który na takiej grupie jest i poleci. Chyba najlepszym pomysłem jest przyjęcie pasywnej taktyki, gdzie czekamy, aż ktoś zapyta o naszą placówkę, następnie odpisać takiemu rodzicowi w profesjonalny sposób i zaprosić na rozmowę na priv lub w cztery oczy w placówce. Poszukiwanie nowych klientów w ten sposób może okazać się bardzo skuteczne, bo jedyne co inwestujemy to czas. 

Tak źle, a tak nie dobrze.. Zatem jak reklamować przedszkole?

Jak reklamować przedszkole w Internecie? Niestety, nie ma idealnej formy reklamy, gdzie każda złotówka pracowałaby na nasz biznes. ALE! W 2023 roku powstała pewna platforma, która może być blisko. Bo przecież nie potrzebujemy ideału, aby idealnie zaspokajać nasze potrzeby! W maju 2023 ruszył serwis Placówkowo – Interaktywna mapa żłobków, przedszkoli oraz szkół. Jest to inicjatywa od rodziców dla rodziców, której celem jest zbudowanie pomostu pomiędzy placówkami edukacyjnymi a rodzicami. Co to w praktyce oznacza? Założenie jest takie, by Placówkowo było miejscem, gdzie wszystkie placówki edukacyjne mogą konkurować ze sobą na tych samych zasadach, a rodzice mieli jedno, kompleksowe miejsce, gdzie będą mogli zaplanować ścieżkę edukacji swojego dziecka. Rodzic z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu, używając mapy oraz zaawansowanych filtrów, będzie w stanie w szybki i sprawny sposób zorientować się, jakie placówki edukacyjne znajdują się w jego okolicy. Za pomocą zaawansowanych filtrów zawężać mapę o te, które go interesują. Żłobki, przedszkola a wkrótce również szkoły, korzystając z prostego, ale kompleksowego panelu Placówkowo, będą mogli w wyczerpujący i przejrzysty sposób eksponować swoją ofertę. Poczynając od specjalizacji czy programu nauczania, przez zajęcia podstawowe i dodatkowe, po informacje o udogodnieniach (np. plac zabaw, oczyszczacz powietrza, NVC, etc.) i cennik. A to tylko kilka elementów, z których wizytówka się składa.

Placówkowo: Skuteczna reklama przedszkola

Placówkowo nie jest tylko kolejnym katalogiem. To wyspecjalizowana platforma, interaktywna mapa, na której przedszkola mogą tworzyć szczegółowe profile, prezentując ich wartości, udogodnienia, program nauczania i to, co ich odróżnia od innych. Rodzice mogą szukać opcji w swojej lokalizacji, czytać opinie i uzyskać wszystkie informacje potrzebne do podjęcia świadomej decyzji – wszystko w jednym miejscu. Serwis jest rozwijany przez osoby z branży i będzie szedł z duchem czasu. Nowe filtry, nowe użyteczności, nowe integracje. Zaplanowano mapę rozwoju serwisu aż do 2030r podczas którego platforma będzie otwarta na wszelkie sugestie i udogodnienia. Jak zatem Placówkowo rozwiązuje największe bolączki pozostałych działań marketingowych dla przedszkola?

Promocja przedszkola
Skuteczna reklama przedszkola w Internecie

Koszt-efektywność: Maksymalny wpływ, minimalne inwestycje

Za 299 PLN ROCZNIE, Placówkowo oferuje poziom ukierunkowanej ekspozycji. Trudno znaleźć platformy marketingowe o tak konkurencyjnej stawce. Pamiętacie, jak pisałem, że Social Media swoją reklamą dociera do rodziców, ale nie wiemy, na którym „etapie zakupowym” są, lub czy w ogóle są? Placówkowo zapewnia, że oferta twojego przedszkola jest widoczna dla tych, którzy faktycznie szukają przedszkola dla swojego dziecka. W wyszukiwarce Google wiemy, że ktoś szuka konkretnego słowa kluczowego, ale nigdy nie wiemy czy z intencją rekrutacji czy może po prostu chcą wam coś sprzedać? Nie dość, że zapłaciliśmy za kliknięcie to jeszcze zyskaliśmy natrętny telefon/maila, który zmarnuje nasz czas, super. Placówkowo to w 99% ruch generowany przez rodziców szukających placówek edukacyjnych w swojej okolicy. Koszt dodania przedszkola to zaledwie 299 zł (BRUTTO) ROCZNIE. Na usługę wystawiana jest FV, dzięki czemu można to sobie odliczyć jako działanie marketingowe. Dodatkowo na start otrzymuje się 180 dni okresu próbnego, w trakcie którego można przekonać się, że Placówkowo potwierdza swoją wartość jako platforma pomagająca w rekrutacji oraz budująca świadomość istnienia u lokalnych rodziców. Dodatkowo w procesie rejestracji masz do wyboru kilka pakietów pozwalających ci dodanie zarówno żłobka, przedszkola jak i szkoły. Im więcej placówek dodasz, tym tańsza stanie się obecność na Placówkowo. Pamiętaj że do rozpoczęcia 180 dniowego konta testowego potrzebne jest podpięcie karty kredytowej. Dlaczego? Ponieważ to najbezpieczniejsza forma płatności w Internecie, a dla nas system bezpieczeństwa, który zapobiega podszywaniu się pod właścicieli placówek.

Bonus SEO: Placówkowo zwiększa twoją widoczność online

Dodając twoje przedszkole do Placówkowo, automatycznie poprawiasz swoją widoczność online. Platforma jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, co ułatwia rodzicom odkrywanie twojego przedszkola w wyszukiwarce. Nie musisz przejmować się SEO swojej strony czy Google Ads’ami. Rodzic szukający placówki w Twojej okolicy znajdzie cię bez problemu. Nie musisz płacić ani za długotrwały proces pozycjonowania, ani za wyświetlenia czy kliknięcia! To my martwimy się o SEO, Ty cieszysz się efektami! 😉

Wspólnota doskonałości edukacyjnej: Dołączenie do Placówkowo

Bycie częścią Placówkowo to jak otrzymanie pieczęci zaufania. Pozycjonuje twoje przedszkole w społeczności jakościowych instytucji edukacyjnych, zwiększając zaufanie rodziców rozważających twoją ofertę. Zachęć rodziców i zbieraj opinie o swojej placówce! Wkrótce udostępnimy widżet do wklejenia na stronę www przedszkola, który będzie pokazywał średnią ocenę placówki i da możliwość wyświetlenia wybranych opinii! Tutaj nie będzie ryzyka, jak na grupach FB, że rodzic, który nie był naszym klientem, narobi nam dymu. Opinie będą weryfikowane, aby upewnić się, że ani nieuczciwa konkurencja, ani osoby postronne, nie robią nam czarnego PR. Z nami również podasz wszystkie preferowane formy komunikacji włącznie z linkami do profili na Social Media (np. profil na Facebooku).

Promocja przedszkola w środowisku lokalnym

Na Placówkowo rodzice szukają placówki w najbliższym sąsiedztwie. Dzięki interaktywnej mapie widzą wszystkie przedszkola które dołączyły i mają pełen obraz sytuacji. Nie ma lepszego, skuteczniejszego pomysłu na promocję przedszkola w swoim sąsiedztwie niż Placówkowo!

Promocja przedszkola to dopiero początek..

W celu polepszenia jakości dostarczanych informacji dla rodziców, Placówkowo ciągle prowadzi monitoring czy wszystkie kryteria selekcji placówek są aktualne tak, aby oferty przedszkola zawsze prezentowały się w konkurencyjny sposób. Wkrótce powstanie lokalna tablica ogłoszeń, gdzie placówki będą mogły dodawać kluczowe informacje jak dni otwarte, daty rekrutacji do żłobka lub przedszkola, a rodzice będą mogli je śledzić, by być na czasie z tym co się dzieje w ich okolicy lub w konkretnej placówce. 

Reklama przedszkola w Internecie z Placówkowo

Reklama przedszkola w Internecie dzięki Placówkowo to sposób na zbudowanie silnej, cyfrowej obecności, która przyciąga uwagę rodziców i odpowiada na ich potrzeby. Przyłącz się do wspólnoty Placówkowo i spraw, by twoje przedszkole wybiło się w Internetowym świecie. Dołącz do nas już dziś! 😉

Przeczytaj też:

Poszukujesz żłobek lub przedszkole w swojej okolicy?

Copyright ©2024 by Placówkowo